Władze Lwowa usuną lwy z Cmentarza Orląt? Ostra reakcja polskiego MSZ
Już na początku października szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz wyraził pogląd, że sama obecność lwów na Cmentarzu Obrońców Lwowa jest prowokacją i apelowało, aby władze miasta wywiozły posągi. W rozmowie z portalem PolUkr Wołodymyr Wjatrowycza stwierdził, że obecny wygląd cmentarza Orląt Lwowskich jest wynikiem trudno osiągniętego kompromisu. Jak podkreślił, umieszczenie na niej posągów lwów „rujnuje ten kompromis”, gdyż w poprzednich ustaleniach nie było o nich mowy. Szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej przekonywał również, że przy okazji zbliżającej się setnej rocznicy polsko-ukraińskich walk o Lwów kwestia pomników będzie przez Polaków wykorzystywana do wywierania „dalszego nacisku” na Ukrainę.
Symbol polskie okupacji
Podobne stanowisko zajęła Rada Obwodowa we Lwowie, która w specjalnym oświadczeniu zażądała usunięcia posągów, uznając je za "symbol polskiej okupacji Lwowa".
„Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych” – czytamy w oświadczeniu lwowskiej Rady Obwodowej.
– Zdecydowanie sprzeciwiamy się możliwości nielegalnego usunięcia lwów z Cmentarza Orląt (...) strona ukraińska została uprzedzona o negatywnych konsekwencjach, jakie tego typu ruch miałby dla stosunków dwustronnych – odniósł się do tych informacji wiceszef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Bartosz Cichocki, w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Lwy na Cmentarzu Orląt
Dwa kamienne lwy stanowiące niegdyś integralną część kolumnady Pomnika Chwały powróciły na Cmentarz Orląt Lwowskich w grudniu 2015 roku. Obecnie posągi są przykryte pudłami z płyty paździerzowej.
Cmentarz Obrońców Lwowa stanowi wydzieloną część cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów, poległych w latach 1918-1920.